27.08.2021 g. Komemorativni skup Tiršove Univerzeteske klinike u ime Prof. dr Dušana Šćepnanovića je otvorio direktor Univerzeteske klinike Doc. dr. Sinisa Dučić, a govorili su Gradonačelnik grada Beograda, Prof. dr Zoran Radojičić - dečiji urolog, i dr Dušan Abramović - dečiji ortoped.
Prof. dr Šćepanovic Dušan, prica kako je sve to nekada bilo u bolesti, pre transplantacije i posle transplantacije srca, zatim zivot sa tudjim srcem, i odnos medju članovima porodice, njihove nade i dileme...............
Poruka i životna misija 2006-2021 g., upokojenig Prof. dr Dušana Šćepanovica
Foto: Marina Lopičić
DRUŠTVO
24.08.2021. 19:28h 19:42h
Prof. dr Dušan Šćepanović je bio predsednik Transplantacione mreže Srbije (TMS) i predsednik UO Dečje univerzitetske kliike u Tiršovoj, u Beogradu.
Ceo život je posvetio medicini, kao vrstan pedijatar - hirurg i urolog.
U Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj bio je zaposlen od juna 1982. godine. Bio je šef ŠEF ambulantno-polikliničke službe (1988 - 1990), šef hirurgije tumora (1990 - 2001).
U aprilu 1990. izabran je za generalnog direktora UDK u Tiršovoj i taj posao obavljao je u tri uzastopna mandata.
U njegovoj biografiji navodi se da je bio najmlađi doktor nauka na katedri hirurgije Medicinskog fakulteta u istoriji.
Master studije "Menadžment u sistemu zdravstvene zaštite " na Medicinskog fakultetu i Fakultetu organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu, završio je u 58. godini života i 7. godini života posle transplantacije srca kao najstariji student u istoriji oba navedena fakulteta.
Vanredni profesor Medicinskog fakulteta postao je 1998. godine, a pre izbora za redovnog profesora hirurška karijera prekinuta 2006. zbog teške bolesti i transplantacije srca u Gracu.
Šćepanović je gotovo 15 godina živeo sa transplantiranim srcem.
Kurir.rs/RTS
=========================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================
Prof. dr Dušan Šćepanović je bio predsednik Transplantacione mreže Srbije (TMS) i predsednik UO Dečje unuverzitetske kliike u Tiršovoj, u Beogradu.
Ceo život je posvetio medicini, kao vrstan pedijatar – hirurg i urolog.
U Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj bio je zaposlen od juna 1982. godine. Bio je šef ŠEF ambulantno-polikliničke službe (1988 – 1990), šef hirurgije tumora (1990 – 2001).
U aprilu 1990. izabran je za generalnog direktora UDK u Tiršovoj i taj posao obavljao je u tri uzastopna mandata.
U njegovoj biografiji navodi se da je bio najmlađi doktor nauka na katedri hirurgije Medicinskog fakulteta u istoriji.
Master studije „Menadžment u sistemu zdravstvene zaštite “ na Medicinskog fakultetu i Fakultetu organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu, završio je u 58. godini života i 7. godini života posle transplantacije srca kao najstariji student u istoriji oba navedena fakulteta.
Vanredni profesor Medicinskog fakulteta postao je 1998. godine, a pre izbora za redovnog profesora hirurška karijera prekinuta 2006. zbog teške bolesti i transplantacije srca u Gracu. Šćepanović je gotovo 15 godina živeo sa transplantiranim srcem.
Doktor Šćepanović objavio je više od 150 naučnih radova.
Doprinos zdravstvenom sistemu
Dao je doprinos zdravstvu Srbije kao direktor UDK u Tiršovoj od 1990 – 2001.
Zatekao je kliniku u katastrofalnom stanju i prostorno – građevinski, tehnološki i kadrovski. Organizovao je najveću donatorsku akciju u istoriji srpskog zdravstva kada je donatorskim i državnim sredstvima u Dečju kliniku uloženo više od 30 miliona tadašnjih DM. Klinika je proširena za tri nivoa ili oko 5000 kvadratnih metara.
Svoj doprinos dao je i kao predsednik UO Instituta za neonatologiju od 2009. do 2013. godine.
Pored toga što je i sam imao transplataciju srca, doktor Šćepanović je dao i veliki doprinos zdravstvenom sistemu u programu transplatacije organa.
Lobirao je za zaveštanje organa i promenu tada aktuelnog Zakona. Podržao je mnogobrojne inicijative u štampanim i elektronskim medijima.
Sa svojim stručnim timom u junu 2013. sastavio je kriterijume i listu bolesti za slanje dece na lečenje u strane ustanove (sve grane dečje medicine). Inicirao i predložio tri zvanične inicijative za izmene i dopune ZOT i celokupne organizacije transplantacije organa u Srbiji.
Sa svojim timom prvi put sastavio kriterijume za transplantaciju srca kod dece, jula 2013.
Održao je predavanje po pozivu u SANU – Odbora za kardiovaskularnu patologiju (KVP) sa temom „Kvalitet života (QOL) pre i posle transplantacije organa“ decembra 2018. i time postao saradnik OKVP SANU.
Sastavio samostalno na 140 strana sa ilustracijama prvi medicinski program i idejni projekat „Tiršova 2“ marta 2019.
Rođen je 28. 11. 1955. godine u Beogradu. Bio je oženjen, otac dvojice sinova i deda troje unučića
======================================================================================
Kurir.rs/RTS
ВЕРА И ЗДРАВЉЕ Проф. др Душан Шћепановић – Мој живот са туђим срцем
Телевизија Храм
Гост емисије је проф. др Душан Шћепановић, наш угледни дечји хирург и уролог, дугогодишњи директор, а сада председник Управног одбора Универзитетске дечје клинике у Тиршовој. Професор Шћепановић је председник Трансплантационе мреже Србије, али и лекар који већ 15 година живи са трансплантираним срцем. Захваљујући томе дочекао је да његови синови постану лекари и да упозна своје унуке. Свој нови живот посветио је, како каже, залагању за подизање свести о значају трансплантације и донирања органа.
Аутор емисије: Др Љиљана Милошевић
ВЕРА И ЗДРАВЉЕ Живот са трансплантираним срцем-Jul 15, 2016; 37:28 min.
Телевизија Храм
87.6K subscribers
Гост у студију: проф. др Душан Шћепановић, дечији хирург и уролог, председник УО Дечије универзитетске клинике у Тиршовој, који говори о свом личном искуству и борби за здрављем. Аутор и водитељ: Др Љиљана Милошевић
U grudima doktora Šćepanovića 13 godina kuca tuđe srce-Sep 21, 2019
https://www.youtube.com/watch?v=Rk-gh1bvYnI
b92 Fond donira inkubatore; Dusan Scepanovic o znacaju Fonda B92 i o buducim donacijama i projektima -Oct 15, 2012